LinuxMarket

W jaki sposób rozliczyć PIT? W tym miejscu dowiesz się najważniejszych informacji

Obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie deklaracji podatkowej. Rozliczenie PIT 2015, tak jak rozliczenie w każdym roku, odbywa się podług starannie określonych wytycznych. Jeżeli stoisz przed tym wyzwaniem pierwszy raz, powinieneś poznać najistotniejsze informacje, by niczego nie przeoczyć oraz pamiętać o trzymaniu się terminów.

program do rozliczania pit

Autor: Special IG for Afghanistan Reconstruction
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze jest kilka typów PIT-ów, zależnie od tego czy pracujemy na umowę o pracę bądź zlecenie, zarządzamy swoją działalność gospodarczą albo realizujemy jeszcze inne działania, między innymi odpłatnie nabywamy oraz zbywamy papiery wartościowe. Musimy uzupełnić odpowiedni formularz, wskazując na metodę uzyskiwania pensji, inaczej cała praca pójdzie na marne, a my będziemy zobligowani zrobić wszystkie kroki od początku. Aby być pewnym, iż odpowiednio wybraliśmy, spytajmy księgowego bądź wybierzmy się do Urzędu Skarbowego. Tam pracownik wręczy nam należyty formularz i wyjaśni nam wszystkie wątpliwe dla nas sprawy. Nie każdy bowiem orientuje się, jak rozliczyć PIT.

Kiedy będziesz potrzebować dodatkowego materiału dotyczącego takiej kwestii, kliknij, a odnajdziesz więcej pomocy tutaj. One także będą przydatne!

Szczegółowe informacje odnośnie tematu na .

Rzecz jasna można zgłosić się do biura rachunkowego, lecz można też skorzystać z bezpłatnych programów online, jakie zaoszczędzą koszty całej procedury oraz pozwolą nam wszystko zrobić samemu. Są łatwe w obsłudze, toteż nie powinny sprawiać problemu nawet osobom, które zazwyczaj nie pracują przy komputerze. Wystarczy tylko uszykować sobie wszelkie wymagane informacje, a w kilkanaście minut wyślemy albo wydrukujemy PIT. Należy pamiętać o terminach – jeśli przekroczymy ostatni dzień kwietnia, będziemy zmuszeni liczyć się z nałożeniem kar finansowych. Dlatego gdy dostaniemy dokumenty od naszych pracodawców, warto jest z miejsca zająć się formalnościami, a nie czekać na ostatni moment, kiedy kolejki są niebotycznie długie, a internetowe programy przeciążone, zatem przestają prawidłowo funkcjonować.

Poza tym dobrze jest pamiętać o ulgach, które umożliwiają odliczyć od dochodów np. Internet czy wydatki związane z rehabilitacją. Na koniec dobrze jest wspomnieć o ewentualności przekazania jednego procenta podatku dla wybranej przez siebie fundacji. Może się wydawać, że nie jest to spora suma, ale jeśli zbierze się kilkuset podatników, którzy przekazali tam swój podatek, kwota ta od razu rośnie. My nic nie stracimy, a ludzie niepełnosprawni czy chorzy mogą rzeczywiście dużo zyskać.

About: admin