LinuxMarket

Z jakich powodów aluminium to tak popularny metal, które z jego odmian są najczęściej stosowane.

Jednym z najbardziej popularnych metali wykorzystywanych przez ludzi stało się aluminium. W czystej postaci co prawda nie prezentuje się ono najlepiej, lecz całkowicie odmiennie wygląda to w przypadku jego stopów.

pieniądze

Autor: Marcus Balcher
Źródło: http://www.flickr.com
Wprowadzone w czasie procesów wytapiania i odlewania dodatki potrafią kilka razy powiększyć mechaniczną wytrzymałość tego materiału, a dodatkowo zmianę właściwości można także uzyskać za pomocą pewnych procesów produkcyjnych. W praktyce w zależności od chemicznego składu stopy aluminium można podzielić na odlewnicze i do plastycznej obróbki. Stopy odlewnicze mają znacznie większy udział innych związków, których ilość może sięgać nawet ponad dwudziestu procent. Przeważnie używany w tym będzie krzem, magnez, miedź i nikiel. Ta odmiana stopów charakteryzuje się niedużym skurczem podczas stygnięcia a jednocześnie dobrą lejnością. Za to stopy obrabiane w sposób plastyczny mają mniej dodatków, z których najczęściej wykorzystuje się magnez, mangan i miedź. Są również stopy, jakie wykorzystywać można w obu typach obróbki, to znaczy i odlewaniu i obróbce plastycznej.
Aluminium, tak samo jak inne rodzaje metali, poddawać można wielu rozmaitym zabiegom i procesom, mającym na celu zamianę albo poprawę jego właściwości. Na przykład aluminium anodowane dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki wytwarzającej na jego powierzchni odpowiednie tlenki, ma dużo większy poziom wytrzymałości w stosunku do elementów, jakie takiemu zabiegowi poddane nie zostały. Przez to wykonane takim sposobem elementy posiadają dużo lepsze parametry, a równocześnie są znacznie bardziej odporne na zewnętrzne czynniki. Następnym często stosowanym przy tym materiale procesem jest szczotkowanie.

Wprawdzie nie daje ono jakiegoś większego powiększenia wytrzymałości czy innych parametrów mechanicznych, lecz znacznie wpływa na wygląd.link tutaj laser do usuwania włosów laser do usuwania włosówAluminium szczotkowane znacznie lepiej wygląda, niż taki sam element bez takiej obróbki, dodatkowo podczas tego zabiegu z powierzchni można usunąć najróżniejsze mechaniczne uszkodzenia i zanieczyszczenia.

About: admin