LinuxMarket

Drukowanie sitowe

Sitodruk jest jedną z metod druku. Technologia ta czerpie z tak zwanego malowania szablonowego, znanego już w czasach zamierzchłych w Chinach jak też Japonii. Za twórców sitodruku uważa się dwóch Japończyków – Yuzensai Miyasaki i Zisukeo Hirose, który to w XIX w. odkrył wzornik określany „katagami”.

maszyna do sitodruku

Autor: Women’s Studio Workshop
Źródło: http://www.flickr.com
Wycięty z papieru wzorek nanoszony był na napiętą na drewnianej ramie siatkę z włosów człowieczych ewentualnie zwierzęcych. Szablon ten stał się archetypem obecnie użytkowanych form sitodrukowych.

efekt sitodruku

Autor: Women’s Studio Workshop
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiejsza maszyna do sitodruku to prostokątna rama, zwykle aluminiowa z naciągniętą na niej siateczką (wcześniej z jedwabnych nici, dzisiaj z poliestru, nylonu albo metalu). Szczegóły mieszczą się na stronie odnośnik do Wzornik tworzy utwardzona powłoką światłoczuła, jaka nie przepuszcza farbki, stanowiąca negatywowy obraz nadrukowywanego deseniu. Wzornikiem drukowym będą nie zakryte oczka siatki, przepuszczające farbę. W czasie druku w maszynie płaskiej czy rotacyjnej, mazista farba drukowa zostaje rozprowadzona po całej nawierzchni siatki i przesuwającym się po niej raklem jest przenoszona poprzez wolne oczka siatki wprost na bazę. Drukowanie sitowe jest wykorzystywane do druku jedno a także wielobarwnego, również wielkoformatowego, na papierze lub foliach.

Drukowanie sitowe jest technologią drukowania, w jakiej farba zostaje naniesiona na ramkę, na której zostaje rozpięta forma drukowa w postaci siateczki, wzornika czy tkaniny. Rakiel przejeżdża wzdłuż ramki, przemieszczając farbkę. Farbka przedostaje się z oczek na podłoże w wyniku odłączenia od niego siatki.

Znane są 2 metody drukowania sitowego. Rama z sitkiem może znajdować się w niedużej odległości od bazy ( sitodruk bezkontaktowy) czy może przylegać do niego całą swą powierzchnią ( drukowanie sitowe kontaktowe). W pierwszej metodzie rakiel ugina siateczkę, która przylega do podłoża i w tenże sposób przenosi farbkę, natomiast w drugiej metodzie siateczka zostaje mocno naprężona, w taki sposób iż przyłożona do podłoża drukuje pełną nawierzchnię.

Do sitodruku powinno się wykorzystywać farby o takiej lepkości, żeby nie przepływały bez pomocy rakla, jednak też nie pozostawały w oczkach siateczki. Farba powinna przeto być mazista oraz posiadać małą lepkość. Musimy zaznaczyć, iż konsystencja farbek może być odmienna na podłożu.

About: admin