LinuxMarket

Dach – reperować czy wymienić

Regularny przegląd dachu jest jednym z podstawowych obowiązków posiadacza budynku. W wypadku jakichkolwiek kłopotów trzeba podjąć decyzję, remont czy zupełna wymiana. Dach jest punktem bardzo narażonym na takie zagrożenia jak obfite opady atmosferyczne, wichura czy mikroorganizmy. Tak jak każda inna rzecz i dach wieczny nie jest. Warto jest zatem mieć to na uwadze. Kiedy z dachem dzieje się cokolwiek niepokojącego, warto zatrudnić dekarza, który stwierdzi, czy nieodzowna będzie reperacja czy też całkowita wymiana dachu.

Ocieplenie domu

Autor: University of Salford Press Office
Źródło: http://www.flickr.com
Należy mieć na uwadze, że jakiekolwiek roboty na dachu trzeba zgłosić właściwym urzędom zgodnie z prawem budowlanym. (ocieplenie dachu pianką) Bez zgody właściwego urzędu możliwe jest tylko naprawianie na nawierzchni dachu niewielkich przecieków. Zgłoszenie trzeba złożyć co co najmniej jeden miesiąc przed zamierzanym terminem przeprowadzenia prac na blankiecie pobranym z urzędu lub jego strony www. Należy w nim wskazać rodzaj, obszar jak też metodę realizowania prac a także czas ich zaczęcia. Do zgłoszenia musimy załączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (heliodon – domy pod klucz małopolska) – .

Zezwolenie na budowę będzie koniecznie, gdy przy okazji remontu dachu zechcemy przekształcić jego konstrukcję, powiększyć dom, zaadaptować nieużytkowe poddasze na cele mieszkalne, dobudować dodatkowe pomieszczenia lub wstawić okna połaciowe. Roboty te wykraczają poza obszar renowacji domu oraz stanowią jego przebudowę. Kiedy dach często przecieka, z kolei z powodu wilgoci tworzy się groźny dla zdrowia grzyb albo kiedy dach jest niszczony przez szkodniki, należy zastanowić się nad jego wymianą. Kiedy mamy dach – hiperłącze do strony – pokryty dachówką, wymiany wymagają wyłącznie zepsute fragmenty, nie ma tutaj potrzeby wymiany wszystkich.

Jeśli jednakże konieczna jest naprawa więźby bądź odgrzybianie nieodzowne jest zdjęcie całego pokrycia. W bardzo starych budowlach, gdzie dach kryty jest papą, warto zastanowić się nad zerwaniem wiekowej papy i ułożeniu nowej aniżeli naprawiać jej elementy. Możliwym jest również położenie nowej na starą – unikniesz wówczas kłopotliwego zdzierania.

Trudniejsza sprawa występuje jeśli dach kryty jest blachodachówką lub bitumicznym gontem, gdyż w każdym z tych wypadków niezbędna będzie wymiana całego pokrycia. Przy okazji najlepiej wykonać ocieplenie dachu pianką – .

About: admin