LinuxMarket

Bezpieczna jazda w zimie czyli z jakich powodów zmiana opon na zimowe jest tak ważna dla kierowców.

Nadchodzący koniec roku dla dużej części kierowców oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu w celu wymiany opon z letnich na zimówki. W naszym kraju najbardziej popularne jest trzymanie dwóch kompletów ogumienia, czyli zestawu na lato i zimę. Wiąże się to z faktem, że opony na te pory roku posiadają zupełnie inne parametry. Opony zimowe mają przede wszystkim znacznie bardziej miękką mieszankę gumy.

opony na zimę

Autor: Powhusku
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu zachowuje ona swoje właściwości nawet podczas największego mrozu, lecz za to nie nadaje się na wysokie temperatury, bo bardzo szybko wtedy się zużywa. Z kolei guma opon letnich jest dużo bardziej twarda, przez co niewiele się ściera jak jest upalnie. Ale już ujemnych temperaturach twardnieje w takim stopniu, że uniemożliwia bezpieczną jazdę. Kolejną różnicą między zimowymi i letnimi oponami jest kształt bieżnika. Zimówki mają specjalne nacięcia, nazywane też potocznie lamelkami, dzięki nim opona lepiej radzi sobie na śnieżnej nawierzchni. Lamele w dużym stopniu poprawiają właściwości jezdne, i opony letnie, które ich nie posiadają, po prostu dużo gorzej radzą sobie na takiej nawierzchni.

Widać więc, że ogumienie warto wymieniać, nie tylko z powodu bezpieczeństwa, lecz także finansowych. I faktycznie świadomość wśród naszych kierowców jest coraz większa w tej kwestii, chociaż

opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

niekiedy jeszcze sporo szwankuje organizacja. Wielu z nich wymianę opon pozostawia sobie do ostatniej chwili, i gdy nagle się okazuje, że pewnego dnia spadnie śnieg, to wszyscy rzucają się do serwisów z oponami. Autor:

Tworzą się wtedy ogromne kolejki, pojawia sporo stresu i nerwów, czy zdąży się z wymianą.

Zaciekawiły Cię opracowane przez nas artykuły? Więc z przyjemnością możemy powiedzieć Ci, że czeka na Ciebie kolejny interesujący wpis (http://www.motolegend.pl/kaski-motocyklowe-szczekowe) pod widniejącym linkiem.

A przecież wystarczy pomyśleć o tym trochę wcześniej i założyć opony na zimę wtedy, kiedy robi się już trochę zimniej. Ciekawym pomysłem może też być kupienie drugiego kompletu kół. Wymienianie opon co kilka miesięcy to wydatek niekiedy nawet kilkudziesięciu złotych, i tak naprawdę w wielu przypadkach po kilku sezonach bez większego problemu można znaleźć za te pieniądze kolejny zestaw felg. A koła (felgi poznań) w całości zdecydowana większość właścicieli aut bez problemow jest w stanie sobie sama wymienić.

About: admin