LinuxMarket

Co to jest szafir? – niezbędne wiadomości

Szafir to odmiana korundu, czyli najtwardszego naturalnie występującego kamienia (pod względem swej twardości plasuje się na drugim miejscu, tuż po diamencie). Jego nazwa pochodzi z łacińskiego “sappheiros”, oznaczającego kolor niebieski. Szafir zazwyczaj spotyka się właśnie w niebieskiej barwie, jednak można go też odnaleźć w innej kolorystycznej tonacji (między innymi: białej, jasnoróżowej, purpurowej, fioletowej, zielonej, szarej, brunatnej bądź czarnej), co zawdzięcza występowaniu takich pierwiastków takich jak: tytan, wanad, magnez, chrom bądź żelazo.

Szafir może być również bezbarwny. Wówczas określa się go mianem leukoszafiru.

szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Szafir cieszył się zainteresowaniem już w starożytności, kiedy uchodził nie tylko za symbol zamożności, ale także długowieczności, spełnionej miłości, uczciwości, mądrości oraz przyjaźni z innymi ludźmi. W późniejszym czasie nazwano go “królem klejnotów”, a jego wyjątkowość potwierdza tzw. Szafir ŚSzafir – odwiedź serwis -go Edwarda, umiejscowiony w środku krzyża dekorującego koronę władców Wielkiej Brytanii.

Czy potrzebujesz kolejnej porcji pokrewnych informacji przedstawionych w równie przystępny sposób? Nic trudnego – kliknij tu – zalecam ten link (http://www.crossjeans.pl/on/buty).

Szlachetny kamień tworzy w głownej mierze kryształy, które przyjmują postać pseudoheksagonalnych słupów i bipiramid. Na ich ścianach dostrzegalne są poprzeczne zbrużdżenia. Z powodu właściwości – przede wszystkim niezwykłą wytrzymałość, ścieralność czy różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, przy wyrobie drogiej biżuterii (pierścionków, wisiorków, kolczyków, broszek), jak również w przemyśle precyzyjnym, przy produkcji różnorodnych urządzeń (szafir z domieszką tytanu stanowi ośrodek czynny lasera) lub gramofonowych igieł. Ponadto, szafir wykorzystywany jest w medycynie naturalnej oraz medycynie estetycznej.

W pierwszej z wymienionych pomaga w walce z chorobami oczu, problemach z tematu dermatologii, pokonywaniu infekcji, przeziębień, stanów podgorączkowych , kłopotach z ciśnieniem, ale także pomaga wyciszyć organizm. Z kolei w , stosuje się go w trakcie przeprowadzania zabiegu termoliftingu.

W związku z tym, że istnieje kilka podobnych do szafiru minerałów, czasem bywa z nimi mylony. Można tu wymienić np. kyanit, cyrkon, topaz, tanzanit albo indygolit. W celu wyzbycia się wszelkich wątpliwości poleca się przeprowadzenie testu twardości. Badaniu mogą podlegać też gęstość, widmo absorbcji oraz właściwości optyczne.

About: admin