LinuxMarket

Czym jest Dobra Praktyka Higieniczna oraz jakim sposobem powinno się ją wprowadzić?

Dobra praktyka higieniczna, odmiennie ghp, to procedury i instrukcje, które dotyczą przymiotów higienicznych. Jest to solidne narzędzie do utrzymania porządku i schludności i higieny w zakładzie. Zasady te znajdują się w zakładowych Księgach Higieny w firmach, które należą do sektora żywnościowego. Zasady te mogą odróżniać się od siebie, w zależności od tego, jak ogromny jest dany zakład. W jednym zakładzie może być nawet parę Ksiąg Higieny, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dosyć sporym przedsiębiorstwem lub firmą.

Niesłychanie znaczące jest to, by Księga Higieny była przejrzysta, dzięki czemu bezproblemowo wolno dodawać następne zasady (http://aspatrust.com/nowe-zasady-rejestracji-w-krs-i-urzedach.html) czy je usuwać. Nie ma też problemów z odnalezieniem pojedynczych zasad, jakie znajdują się w Księdze.

Szkolenie BHP

Autor: Campus Party Brasil
Źródło: http://www.flickr.com

Bez wątpliwości w Księdze Higieny muszą odnaleźć się zasady, jakie szczegółowo przedstawiają procedury wykonywania pojedynczych zabiegów higienicznych w zakładzie. W szczególności są to: częstotliwość mycia powierzchni oraz pomieszczeń produkcyjnych albo urządzeń, okres mycia czy także częstotliwość kursów dla pracowników. Księga nierzadko jest podzielona na rozdziały, w pojedynczych rozdziałach mieści się opis firmy czy zakładu, higiena personelu, mycie, dezynfekcja, i także weryfikacja, specyfikacja środków oraz urządzeń i kurs ghp lub warsztaty ISO. Pracownicy regularnie powinni odbywać tego typu kursy.

Każdy z tych rozdziałów musi być konkretnie napisany, muszą znaleźć się tam najważniejsze informacje. To bardzo znaczące, żeby w zakładzie dowodziła dobra praktyka higieniczna, bo ma się tam styk z żywnością, jaka potem trafia na półki sklepowe. Nie można dopuścić do jakichkolwiek zaniedbań, które mogłyby sprawić, że dana żywność zostałaby skażona przez wirusy bądź bakterie. Wypada również walczyć ze wszystkimi zaniedbaniami i podejmować wyborne kroki oraz działania zapobiegawcze czy likwidujące takie zaniedbania.

Żeby mieć więcej danych na przedstawiany tu wątek, odkryj także pozostałe ciekawe serwisy.

Każdy pracownik zakładu posiada obowiązek respektowania zasad, jakie znajdują się w Księdze Higieny.

About: admin