LinuxMarket

W jaki sposób w ogóle zbudowane są opony? Jak to wygląda? Z jakiego powodu jest tak istotne, aby wybrać dobre modele?

Opona to taki element samochodu, który wchodzi w kontakt bezpośredni z nawierzchnią. Bezkolizyjna oraz bezawaryjna jazda dostosowana do danych na drodze warunków, w głównej mierze jest zależna właśnie od jakości oraz doboru odpowiednich opon. Nad ich budową zazwyczaj się nie zastanawiamy, ale ta wiedza przyda się każdemu, zwłaszcza iż każdy składnik opony oraz sposób jego wykonania decyduje o jej walorach użytkowych.

koła

Autor: iStock
Źródło: iStock
Podstawowe elementy każdej opony (skorzystaj z promocji na wypełnianie opon http://interchemol.com.pl/produkty/wypelnianie-opon) to: bieżnik, osnowa, opasanie oraz stopka. Pierwsza z wymienionych rzeczy bezpośrednio styka się z powierzchnią drogi, jego wartość jest o tyle ważna, że jest odpowiedzialna za przyczepność z podłożem. Inaczej wygląda rzeźba bieżnika innym z rodzajów opon: te na zimę przystosowane do jazdy po śniegu i śliskich powierzchniach będą zupełnie inaczej wyprofilowane od tych w oponach typu sportowego czy na lato (Hurtopony). Osnową są warstwy tzw. kordu, czyli specjalnego włókna, często z wiskozy lub poliamidowego. Warstwy układane są różnie zależnie od zastosowania opony. Osnowa to warstwa , która wzmacnia całość opony.

Następnym elementem, także wykonanym z kilku części kordu, jest tak zwane opasanie, to płótno ułożone na obwodzie opony, jego celem jest usztywnienie strony czołowej opony oraz utrzymanie kształtu tj. ochrona przed odkształceniami na skutek sił oddziałowujących na oponę podczas jej użytkowania. I wreszcie część opony, która bezpośrednio przylega do felgi, zwana jest stopką . Wykonuje się ją z drutów wzmacniających. Stopka jest miejscem o tyle ważnym, że odpowiada za właściwe utrzymanie opony na feldze.

Wybór opony do naszego samochodu zależy rzecz jasna od wielu rzeczy. Najważniejsza jest pogoda, jak powszechnie wiadomo, w zimę nie możemy przemieszczać się na oponach letnich. Analogicznie lepiej w lecie zamienić opony z zimowych na letnie. Sporo osób tak nie robi twierdząc, iż nie ma sensu. A właśnie sprawa jest ważna, bo opony zimowe reagują inaczej na śnieg, a odwrotnie na parującą od gorąca powierzchnie. Dużo ludzi stosuje też opony uniwersalne, ale jednakże jest to średni pomysł. Jeśli bardzo chcemy powinniśmy wybrać naprawdę solidne opony tego typu.

About: admin