LinuxMarket

Każde w urządzeń w miejscu pracy powinno być zupełnie sprawne, żeby spełniało swoje najważniejsze zadania

Wszystkie wózki stosowane w w logistyce i dziedzinach pokrewnych muszą wypełniać określone normy dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny z precyzją wyznaczone przepisami bhp. Ta reguła dotyczy także wózków widłowych, czyli znanych pojazdów, które można znaleźć w niemal każdej z hal produkcyjnych i magazynów.

Wózek widłowy

Autor: Commander, U.S. 7th Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejszym warunkiem, który decyduje o tym, że wózek widłowy – (hyster) może zostać dopuszczony do użytku, jest jego doskonała sprawność. W celu zagwarantowania sprawności pojazdu trzeba przeprowadzać rutynową konserwację i kontrole techniczne urządzenia.

Zaciekawił Cię ten materiał? Wejdź na pomocny artykuł, a poznasz więcej danych na ten temat, które z pewnością Cię zafascynują.

Należy także mieć na uwadze, że zgodnie z działającymi przepisami niedopuszczalne jest stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach wózków wydzielających spaliny zasilanych benzyną etylizowaną albo posiadającą inne niedogodne dla zdrowia środki.

Wózki widłowe to pojazdy, które mogą stworzyć wiele różnorodnych zagrożeń podczas eksploatacji. Dlatego przestrzeganie wszystkich przepisów związanych bhp jest niezwykle ważne w czasie pracy z tego rodzaju pojazdami. Przepisy całkowicie wyznaczają, kto może obsługiwać wózek widłowy. Jednym z standardowych wymagań jest skończenie specjalnego kursu. Kurs na wózki widłowe obejmuje 48 godzin zajęć teoretycznych a także 15 godzin praktyki i musi być przeprowadzony zgodnie z programem przygotowanym przez Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki.

Wózek widłowy

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystywanie wózków widłowych w pracy nakłada określone potrzeby na pracodawcę, który powinien ograniczyć pojawianie się zagrożeń i dbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Do jego zadań należy m. in. przeprowadzenie odpowiednich szkoleń, podczas których operatorzy wózków zapoznają się z instrukcjami obsługi oraz zasadami odpowiedniego użytkowania wózków, jak również przepisami BHP.

Brak odnoszenia się do podstawowych zasad bhp może doprowadzić do bardzo wielu groźnych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Odpowiednie szkolenia oraz idealny stan techniczny pojazdów jest warunkiem zachowania właściwego poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób, które znajdują się na terenie przedsiębiorstwa.

About: admin