LinuxMarket

Buszowanie za perełkami – kochamy kupowanie w lumpeksach

Chociaż nazwy nadawane sklepom z niedrogimi ciuchami przechodzonymi bywają niezbyt przekonujące, popularność tego typu punktów nie maleje. Nie tylko w gronie osób z niewielkimi przychodami, ale także celebrytek, które coraz chętniej przyznają się do szperania odzieży w lumpeksach.

25 lat temu gremialnie powstające placówki z używaną odzieżą sprowadzaną z zachodu czy Wielkiej Brytanii, stały się symbolem przemian pojawiających się w Polsce. Odkryliśmy, że za niewielkie pieniądze można nabyć niepowtarzalne stroje „pachnące zachodem”. Pomimo upływu lat, pojawienia się domów towarowych z salonami i butikami najmodniejszych marek, przebojowość lumpeksów nie spadła. Dzisiaj w Polsce powstały tysiące tego rodzaju punkty i co roku tworzy się mnóstwo nowych.

ubrania

Autor: Jon Phillips
Źródło: http://www.flickr.com

Niewątpliwie szmateksy przestały być wstydliwymi sklepami „tylko dla ubogich”. W ostatnich latach tego rodzaju sklepy przeszły olbrzymią przemianę i stały się skarbnicą niepowtarzalnych ciuchów, niekiedy nawet odzieży (polecam Dortex) sławnych światowych projektantów. Second handy nie są już umiejscawiane w walących się barakach czy brudnych podwórkach. Takie sklepy pojawiają się coraz częściej przy głównych ulicach czy w galeriach handlowych. Trudno w nich odszukać kultowe wielkie pojemniki wypełnione masą ciuchów. Teraz są one wycenione, zdezynfekowane, odprasowane i tematycznie posegregowane na wieszakach.

Przechodzone ubrania z ciucholandu to ciuchy stylowe, ciuchy znane z sieci handlowych, czasopism o modzie i serwisów internetowych z jedną różnicą: są dużo korzystniejsze cenowo. Tradycyjne nabywanie wymaga opanowania, skład z ciuchami nienowymi daje możliwość efektywnego polowania na kreacje oryginalne i unikatowe. Można kupić ubrania jakich nie ma nikt inny. Podstawowym kryterium kupowania w lumpeksach jest niska cena sprzedawanych tam używanych ubrań. Z pewnością na częstotliwość zakupów w takich sklepach wpływa nasza zasobność portfela. Mnóstwo pań nie wyobraża sobie jednak funkcjonowania bez co najmniej jednej w tygodniu wizyty w lumpeksie.

Doczytaj – odzież na wagę hurt

About: admin