LinuxMarket

Jak odpowiednio przygotować się do górskich wycieczek czyli podstawowe informacje o wyborze obuwia trekkingowego.

Porządne, odporne na wilgoć buty to nieodłączny element wyposażenia każdego piechura. W sklepach obuwniczych ich wybór jest bardzo duży, a ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a kończą nawet na blisko tysiącu. Tak więc jest w czym wybierać, lecz żeby wybrać odpowiednio należy się trochę zastanowić, czego dokładnie się potrzebuje. Nieodpowiednio dobrane buty do górskich wędrówek w najlepszym razie będą niewygodne, lecz często spowodować mogą złamania czy zwichnięcia nogi.

buty trekkingowe

Autor: Susanne DaDavidsson
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu przede wszystkim należy je dobrać do charakteru wycieczek, i tu rozróżnia się trzy główne ich odmiany. Do niedługich wędrówek po mało wymagającym terenie, a także wtedy gdy na co dzień będzie się chciało mieć na nogach praktyczne obuwie, doskonale nadają się niskie buty. Są one dość lekkie, mają dobrą wentylację i utrzymują termiczny komfort, a niektóre modele wyposażone są w wodoodporne membrany. Jednak ze względu na to, że nie zakrywają one dobrze kostek, to nie są polecane na bardziej wymagające szlaki, na których będzie przykładowo więcej kamieni albo błota.

Kolejny rodzaj butów trekkingowych zrobiony jest z podobnych materiałów, lecz ma już wyższą cholewkę. Dzięki temu, że znacznie lepiej chronią one nogi przed urazem, to da się w nich udać się w trudniejszy teren, zwłaszcza że znacznie częściej niż lekkie buty wyposażono je w wodoodporne membrany. Ostatnią półką są buty typowo górskie, zrobione z solidnych materiałów, ciężkie i mające porządną podeszwę. W takich butach straszne nie będzie żadne błoto, śniegi i deszcze, w każdej sytuacji bardzo dobrze sobie poradzą – więcej szczegółów.

Buty w góry

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna takie buty trekkingowe damskie raczej nie kosztują dwustu złotych, tylko zapłacić za nie trzeba parę razy więcej, ale nawet przy intensywnym użytkowaniu bez problemów posłużą przez kilka ładnych lat. Wybierając obuwie trekkingowe, nieważne z której grupy, za każdym razem należy je dobrze przymierzyć. Muszą być one dopasowane i wygodne, szczególnie nie mogą być za luźne, bo na górskim szlaku każdy drobiazg spowodować może nieprzyjemne odciski albo obtarcia.

About: admin