LinuxMarket

O kontrolnych wizytach u stomatologa

Zęby, pomimo że wykonane z niezwykle trwałego szkliwa, są narażone na pozornie niezbyt niebezpieczną chorobę – próchnicę. Za powstawanie tej choroby są odpowiedzialne bakterie żerujące w jamie ustnej, odżywiają się one cukrami obecnymi w spożywanym jedzeniu, rozwijają się więc na resztkach żywności pozostałych w szczelinach międzyzębowych.

Na skutek przetwarzania przez drobnoustroje próchniczne substancji, wytwarzają one jako produkt uboczny metabolizmu substancje, które powodują demineralizację trwałego szkliwa. Codzienne mycie zębów w większości przypadków zapobiega tej groźnej chorobie, są jednak osoby, które są bardziej podatne na wpływ tego rodzaju bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, trzeba udać się do dentysty.

Plomby, wiertła, strzykawki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na niezbędną higienę zębów składa się czyszczenie zębów, płukanie ust oraz czyszczenie przestrzeni między zębami (szczególnie narażonych na działanie bakterii). Kontrolna wizyta w gabinecie stomatologicznym jest jednak zalecana nawet dla osób, które przestrzegają higieny. Próchnica w początkowym stadium rozwoju nie jest groźną chorobą, najczęściej interwencja dentysty kończy się zaklejeniem zęba. Niekiedy jednak dziura nie jest tak głęboka, że niezbędne jest działanie specjalisty. Endodonta, bo tak się ów profesjonalista nazywa, trudni się leczeniem części zębów zlokalizowanych pod wierzchnią warstwą. O tym na http://www.aurident.pl/endodoncja.html Interwencja dentysty polega zwykle na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długotrwały proces składający się z szeregu zabiegów, jest on bolesny, z tego powodu też lepiej jest zapobiegać wizytom u tego lekarza.Gdzie znaleźć specjalistę?

Usługi dentystyczne na terenie Polski należą do jednych z najmniej kosztownych na kontynencie, dentystów jest dużo, a do najlepszych lekarzy należy się zapisywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Żeby odszukać najbliższy gabinet dentystyczny, powinno się wyszukać w Internecie przykładową frazę zawierającą lokalizację, przykładowo „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka pokaże plan miasta z naniesioną lokalizacją wszystkich gabinetów stomatologicznych, trzeba tylko znaleźć ten znajdujący się najbliżej, np. https://maps.google.pl/maps?q=AURIDENT+Klinika+Stomatologiczna&cid=9952375437361537808&t=m&z=15 i zaznaczyć jego ikonę, by otrzymać jego dane. Rejestracja wizyty jest darmowa, dobrze jest jednak skontrolować, czy klinika stomatologiczna posiada umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.

About: admin