LinuxMarket

Komponenty sterujące różnymi obwodami stosowane we współczesnych układach elektrycznych i zabezpieczających

Nowoczesne instalacje elektryczne mają sporo elementów które służą do sterowania pracą innych elementów. Jeśli w danym obwodzie ma się znajdować przykładowo grzałka, silnik albo źródło światła, to być może konieczne będzie zastosowanie styczników odpowiedniej mocy. Styczniki są elementami, jakie przeznaczone są do załączania elementów układu elektrycznego przy pomocy innego układu sterowania.

Przewody elektryczne

Źródło: nadmorski24.pl
Typowy stycznik złożony jest z dwóch układów. Pierwszy to układ sterowania, do niego podaje się sygnały sterujące załączaniem i wyłączaniem obwodu. Drugim układem jest obwód wykonawczy, do niego wpina się odbiorniki, jakimi styczniki sterują.

Podstawową zaletą styczników jest całkowita izolacja obu tych układów, przy sterowaniu z reguły podaje się impulsy o niskim napięciu i mocy, przykładowo ze sterowników przemysłowych, a obwód na wyjściu może sterować elementami korzystającymi z wysokich napięć. Artykuł: styczniki (elektryczne schematy). W stycznikach przeważnie wykorzystuje się elektromagnesy, urządzenia najlepszych producentów cechują się bardzo dużą wytrzymałością, sięgającą kilku milionów przełączeń.

Inną ważną rodziną elementów wykorzystywanych w układach elektrycznych są różnego rodzaju zabezpieczenia. O tradycyjnych bezpiecznikach odcinających prąd w sytuacji, gdy jego natężenie zostanie zbyt dużo przekroczone, chyba każdy kiedyś już słyszał.

Jeśli potrzebne Ci dodatkowe dane na prezentowany tutaj wątek, to bez wątpliwości potrzebne Ci to bogate wiarygodne opracowanie (http://www.stargres.pl/porady/).

Ale w przemysłowych zastosowaniach wykorzystuje się także sporo innych tego typu elementów, które mają niekiedy bardzo specyficzne wykorzystanie.

Przykładowo przy elektrycznych silnikach, gdy mogą się pojawić przeciążenia i zwarcia często wykorzystywane są wyłączniki silnikowe jednofazowe. Mają one dużą szybkość działania i zapewniają reakcję w czasie kilku milisekund, co w zupełności wystarcza, żeby uchronić czasami bardzo drogie urządzenia. Wyłączniki silnikowe montuje się bezpośrednio w układzie zasilającym silników, nie potrzebują one zbyt dużo miejsca i są bardzo proste w instalacji.

Interesujący tekst? Jeżeli tak uważasz, kliknij bez wahania ten link, gdyż w witrynie elastomer poliuretanowy, którą tu odnajdziesz, także jest coś wartościowego.

W sklepach elektrycznych można znaleźć szeroką ofertę tego typu wyłączników, dedykowanych dla układów o różnej mocy i poborze prądu.

About: admin