LinuxMarket

Jakiego typu działania przeprowadza komornik? Jaka jest jego rola? Co należy wiedzieć na ten temat?

Najważniejszym celem działań zaordynowanych przez komornika jest wydobycie od dłużnika długów należnych wierzycielowi – są one ściągane z majątku dłużnika. Należy przy tym mieć na uwadze to, iż do zadań komornika nie będzie należeć ocena zasadności długu. W gestii wierzyciela, nie komornika, należy określenie, z czego egzekucja będzie prowadzona. zleceniodawca musi w takiej sytuacji liczyć się z tym, że dostanie informację o braku szansy ściągania długu. Co wtedy robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim zleceniodawca musi mieć świadomość tego, że komornik (http://komornikolesno.pl/) zadziała na jego polecenie. Dlatego też należy sobie bardzo dokładnie przemyśleć sprawę napisania wniosku egzekucyjnego, dopracować dobrą strategię jak ściągnąć dług. Jeżeli jako źródło egzekucji zostanie w nim wskazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, wtedy komornik zajmie się egzekucją w tym właśnie obszarze. Gdyby się okazało, że dłużnik nie jest pracownikiem w świetle kodeksu pracy, wierzyciel zdobędzie informację o braku możliwości ściągnięcia należności. Im zatem więcej informacji na temat stanu posiadania dłużnika posiada zleceniodawca, tym lepiej. Ponadto wierzyciel musi brać udział we wszystkich chwilach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu będzie wiedział co się stanie i może we właściwej chwili zareagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Niejednokrotnie może zdarzyć się tak, że niemożliwość komornika będzie wynikała z faktu,że dłużnik tak naprawdę niczego nie posiada. W tego typu chwilach w rachubę mogą wejść dwie opcje: przede wszystkim –przepisał majątek na członka rodziny, po drugie – będzie czerpał przychody z nielegalnych źródeł. Musimy zatem wykonać rozeznanie w temacie.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Gdyby się miało okazać, że dłużnik zdobywa dochody z nielegalnych źródeł, warto go informować, że sprawą tą będzie zajmował się fiskus. Jeżeli z kolei zacznie wychodzić na jaw pierwsza z wymienionych wyżej opcji, upominający się o dług (zobacz komornik sądowy pszczyna) ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której rezultatem może być zniwelowanie przepisywania majątku.

Oprócz tego wierzyciel może złożyć u komornika wniosek o znalezienie majątku dłużnika. W tym względzie komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w momencie działań takiego typu robionych na własną rękę, gdyż posiadają dostęp do mnóstwa ułatwiających to narzędzi. Te i inne kwestie są dosyć zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze przykładowo typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Dobrze konsultować to ze specjalistami.

About: admin