LinuxMarket

Freelancer czy umowa o pracę – jak zdobyć pracę w IT

Branża IT ciągle się rozwija. Nowoczesne rozwiązania informatyczne wykorzystywane są w coraz szerszym zakresie, w różnych gałęziach gospodarki i na zróżnicowane sposoby. W związku z tym rośnie też zapotrzebowanie na doświadczonych informatyków.

Praca IT

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com
Branża informatyczna jest bardzo specyficzna. IT to pojęcie tak bogate, że w ramach tej płaszczyzny zatrudnienia znajdziemy mnóstwo różnych stanowisk pracy, przykładowo programistów, testerów oprogramowania, albo pracowników typowo technicznych. Dość rzadko zdarza się, że duże przedsiębiorstwa przyjmują informatyków etatowych, których zadaniem jest bieżąca obsługa pracowników, obejmująca naprawę sprzętu elektrotechnicznego, instalowanie potrzebnych programów, czy konfigurację dodatkowych sprzętów.

Firmy jednak niechętnie zatrudniają informatyków na pełny etat, ponieważ ich praca ma charakter pulsacyjny: raz czeka sporo zadań do zrealizowania, lecz kolejnego dnia nie ma nic do roboty. W związku z tym, jak również z wielu innych przyczyn, najpopularniejszą formą zatrudnienia w branży IT jest kontrakt. Freelancer co prawda nie może liczyć na płatny urlop, stabilność zatrudnienia, albo płatne zwolnienie lekarskie, osiąga za to jednak szereg innych profitów – branży IT powoduje, iż normowane godziny pracy są rzadkością. Nierzadko zdarza się, że informatyk musi wykonywać swoją pracę po godzinach funkcjonowania firmy, tak, żeby realizując swoje zadania nie utrudniać realizacji zadań pozostałym pracownikom. W związku z tym etat jest w tej branży prawdziwą rzadkością, ale sami informatycy także wolą współpracę kontraktową.

Informatyka

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Co sprawia, że freelancer woli niezależność od stałej posady? Przede wszystkim może zapewnić sobie większą różnorodność projektów.

To prawda, że informacje pod tym odwołaniem są niezwykłe, więc jeżeli chcesz zdobyć większą ilość danych na omawiany temat, to przejdź na kolejną stronę (https://www.workservice.pl/poradniki/praca-nie-jest-twoja-najwieksza-pasja-nic-zlego/) – link jest tutaj.

Ze względu na to, iż dla poszczególnych firm wykonuje pojedyncze projekty i pracodawca nie musi ponosić kosztów zatrudnienia pracownika, można osiągnąć znacznie bardziej atrakcyjne ceny za wykonanie ustalonych usług.

Bardzo docenianą rzeczą przy kontraktach jest elastyczność – specjalista IT osobiście decyduje, czy chce przyjąć dane zlecenie, czy nie. Jest to bardzo istotne w przypadku programistów, których praca nosi znamiona twórczości i nie powinna być wykonywana tylko ze służbowego przymusu.

About: admin