LinuxMarket

Jak sporządzane jest żeliwo?

Historia ukazuje, iż jednym z kulminacyjnych sytuacji w rozwoju ludzkości zostało odkrycie metali. Rozpoczęto wytwarzać z nich produkty o bardzo dużej wytrzymałości, jakie w rezultacie zastąpiły mniej odporne części drewniane.

Doskonałym przykładem będzie koło, jakie w pierwotnych latach istniało w całości drewniane, potem rozpoczęto dodawać do niego elementy metalowe – (wibroizolatory) (obejmę żelazną oraz wzmocnienia). Z czasem człowiek przyuczył się skutecznie obrabiać żelazo a to w konsekwencji zapoczątkowało całościowe wypchanie drewnianych kół. Owe obrabianie metali w zasadzie dotyczyło właściwego ich formowania, odlewania jak i łączenia z różnymi pierwiastkami , co było przyczyną także powstania różnego typu stopów. Takim stopem będzie chociażby żeliwo. Jest to połączenie żelaza z węglem, w którym normy wyznaczają minimalną zawartość węgla jako dwa procenty. Żeliwo powstaje w odlewniach poprzez złączenie tzw. surówki z elementami złomu stalowego – więcej

Obróbka żeliwa

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Surówka jest to półprodukt wytworzony z przetopionego żelaza,węgla, krzemu jak i fosforu a także różnych pierwiastków. Sam w sobie nie nadaje się do niczego z powodu jego kruchości. Dlatego jest określany półproduktem, który poddawany zostaje kolejnej obróbce. Jak wyżej było wspomniane jest on łączony ze złomem stalowym, który bywa bardzo trwały jako produkt. Obecnie złom stalowy uzyskuje się przez recykling (przejdź po tym linku). Po przyszykowaniu odpowiednich materiałów odlewnia żeliwa przetapia oraz właściwie łączy je ze sobą w skutek czego powstaje żeliwo.

Jak możemy zaobserwować żeliwo powstaje z półproduktów, które same w sobie nie przydadzą się do niczego, tymczasem po połączeniu dają finalny produkt, który aktualnie nadzwyczaj powszechnie jest stosowany. Żeliwo przede wszystkim wykorzystywane jest do produkcji rur kanalizacyjnych, wodnych oraz różnego typu włazów jak i studzienek drogowych.

Źródło artykułu:

Natomiast to nie będą jedyne wykorzystywania żeliwa. Odlewnia żeliwa w zależności od popytu wytwarza żeliwo szare, sferoidalne bądź stopowe, które później wykorzystywane są w sektorze maszynowym, przemyśle energetycznym czy górnictwie. Żeliwo odnalazło bardzo wiele zastosowań co pozwoliło na wykorzystanie minerałów zaistniałych jako odpad przy wytwarzaniu innych produktów.

About: admin