LinuxMarket

W jaki sposób możemy zapobiegać tak zwanemu płaskostopiu?

Bez kategorii
Dobrze wykształcona stopa złożona jest z trzech obrębów: paluchów, śródstopia jak też stępu. Posiada też system łuków poprzecznych oraz podłużnych mienionych także wysklepieniami, które są rezultatem prawidłowego napięcia mięśni podudzia i stopy.

obuwie

Autor: Cristian Dina
Źródło: http://www.flickr.com
Wysklepienia te pełnią przede wszystkim amortyzującą funkcję w trakcie wykonywania różnorodnych ruchów (bieganie, skakanie, spacerowanie, itd.). Są to jakby „resory” napinające się pod działaniem zmieniającego się obciążenia. Dobrze uformowana stopa musi się stykać z podłożem trzema miejscami. Pierwszą jak też piątą głową kości śródstopia jak też tak zwanym guzem piętowym.
Strzelanie

Autor: California Department of Fish and Wildlife
Źródło: http://www.flickr.com
Płaskostopie cechuje się tym, iż w okolicznościach odciążenia do podłoża przylega większa jej część bądź w poważnych wypadkach cała stopa styka się z podłożem. To ułomność, która wywołuje nie jedynie nieprzyjemne dla oczu zniekształcenia, ale też zaburza role stopy, natomiast w skrajnych wypadkach może powodować bolesność. Wada taka może też wprowadzić zmiany w sposobie chodzenia. Płaskostopie może być wrodzone, bądź nabyte. Naturalnie trudno jest zapobiec wrodzonym defektom stóp, możemy je wyłącznie poprawiać w późniejszym etapie życia. Możemy zaś uniknąć powstania stopy płaskiej nabytej. Profilaktyka przed rozwinięciem się tego rodzaju wady nie jest skomplikowana ani nie wymaga jakichkolwiek ogromnych wyrzeczeń, albo finansowych nakładów. Trzeba nosić zawsze dobrze dopasowane obuwie.

Warto również utrzymywać należytą wagę ciała. Nadto duża masa ciała wywierać może na łuki stopy przesadny nacisk, co bezpośrednio prowadzi do ich zniwelowania a w końcu do spłaszczenia.

About: admin